June 20-23, 2019

Lordco BC Nationals coverage at SpeedZone Magazine is presented by RAD Torque Systems.

Top Dragster and Top Sportsman rsults are on this page

 

 

 

Pages for the Mission LODRS below

Top Dragster and Top Sportsman are here

Super Classes and Bracket class results are here

TAD, TAFC and Comp results are posted here.

 

 

Saturday Top Dragster

 

Saturday final qualifying (race two)

 

Top Dragster

RYan Carlson was again the #1 qualifier in the second race of the double header. Quentin chambers actually ran the same et to the thousandth but Ryan got the nod based on a higher mph. A few cars that ran race one were broken for race #2.

Kevin Chambers ran much quicker on Saturday as his fuel system got sorted out.

World Champion Paul Nero ran 6.90's all weekend long

Donna Patterson did not get in a solid qualifier in race #2 but she did run a 6.38 in round one of elims.

Jenna Michaud was in the 7.20's throughout the weekend.

63 Ryan Carlson, Maple Valley WA, '10 RCF 6.132 224.10 224.10
2 6775 Quentin Chambers, Bellingham WA, '07 Parker 6.132 218.34 218.34
3 615 Curt Smith, Stony Plain AB, '17 TNT 6.254 222.22 222.22
4 6154 Kevin Chambers, Bellingham WA, '15 Spitzer 6.493 220.91 220.91
5 6640 Trevor Ritchie, Sherwood Park AB, '16 TNT 6.546 209.69 209.69
6 6593 Dan Provost, Abbotsford BC, '18 TNT 6.569 203.38 203.38
7 6374 Toni Prockish, Anchorage AK, '10 Davis 6.666 199.64 199.64
8 637F Fred Hartum, Slave Lake AB, '10 Spitzer 6.710 201.79 201.79
9 6738 Clinton Geise, Renton WA, '14 Spitzer 6.799 197.62 197.62
10 6164 Bernie Plourd, Quinvy WA, '00 Yancer 6.805 196.63 196.63
11 6379 Don Knoblauch, Sumner WA, '07 Mullis 6.813 197.45 197.45
12 1 Paul Nero, Eugene OR, '14 Undercover 6.904 192.96 192.96
13 6031 Jeff Havens, Yakima WA, '08 Sarmento 6.927 189.11 189.11
14 6245 Brian Carlquist, Zillah WA, '14 Race Tech 6.945 192.26 192.26
15 619 Kacee Bootsma-Morris, Olympia WA, '01 Mullis 7.005 191.69 191.69
16 6426 Mike Shannon, Kelowna BC, '15 American 7.035 188.95 188.95
17 6612 Shawn Lachambre, Pilot Butte SK, '10 S&W 7.077 186.87 186.87
18 6908 Nick Axtman Jr., Silverdale WA, '07 Mullis 7.140 186.25 186.25
19 6122 David Boucher, Spruce Grove AB, '96 Hadman 7.174 186.68 186.68
20 6301 Jenna Michaud, Edmonton AB, '12 TNT 7.238 183.93 183.93
21 529 Donna Patterson, Lorette MB, '01 Undercover 10.536 127.85 127.85
22 696M Mark Simmons, Medicine Hat AB, '17 TNT 10.798 125.71 125.71
23 6500 Brad Spilak, Slave Lake AB, '19 TNT 14.512 66.84 66.84

Bernie Plourd was wheels-up Saturday running 6.70's

Last year runner-up David Boucher was in the 7. teens (near lane) and Fed Hartum ran 6.70's

Kacee Bootsma-Morris ran 7 flat in the lone qualifier and Brad Spilak rattled the tires. He would go in the 6.30's by the end of his weekend.

Nick Axtman Jr (7 teens) and Jeff Havens (6.90's).

 

Eliminations

Round one

 

Round two

Round three

semi finals

Final round

Saturday final qualifying (race two)

Top Sportsman

Pat McNally was #1 in Race #2 with a 6.804

Doug Patterson went 7.000 in race 2

1 646P Pat McNally, St. Albert AB, '06 GTO 6.804 202.70 202.70
2 6432 Gary Miserva, Sherwood Park AB, '63 Corvette 6.836 197.58 197.58
3 6593 Dan Provost, Abbotsford BC, '68 Camaro 6.865 200.84 200.84
4 6502 Will Yakimetz, Vegreville AB, '69 Camaro 6.869 199.37 199.37
5 6921 Joe Mellof, Maple Ridge BC, '08 GXP 6.906 198.85 198.85
6 646 Don Sefton, Port Orchard WA, '12 GXP 6.938 201.25 201.25
7 6200 John Dejonge, Abbotsford BC, '67 Camaro 6.959 189.67 189.67
8 61 Shawn Herbst, Selah WA, '68 Firebird 6.994 196.93 196.93
9 5291 Tom Patterson, Lorette MB, '94 Camaro 7.000 202.47 202.47
10 777 Doug Bracey, Vallejo CA, '02 Cavalier 7.120 190.43 190.43
11 6600 Daryl Coe, Longview WA, '09 Mustang 7.249 187.65 187.65
12 6241 Casey Plaizier, Edmonton AB, '06 S-10 7.274 188.95 188.95
13 6264 Neil Gunnarson, Buckley WA, '06 Grand Am 7.286 188.83 188.83
14 6385 Dale Phillips, Chetwynd BC, '67 Mustang 7.345 185.56 185.56
15 6260 Jacob Skocylas, Surrey BC, '98 Dakota 7.367 152.12 152.12
16 606 Dean Charleson, Beaumont AB, '55 Chevy 7.475 183.48 183.48
17 63 Benji Martin, Yakima WA, '63 Corvette 7.605 181.37 181.37
18 690V Yeshua Wilcox, Lake Tapps WA, '17 Camaro 11.427 102.48 102.48
19 6455 Mike Lucas, Ft. St. John BC, '68 Camaro 11.804 90.05 90.05
20 605 Mike Ferderer, Buckley WA, '06 Grand AM 28.000 0.00 0.00

Daryl Coe went 7.249 in the lone qualifier.

Race 1 runner-up Casey Plaizier ran 7.20's

Pat McNally was #1 in Race #2 with a 6.804RAce 1 winner Doug Bracey ran 7 teens and Mike Lucas rattled the tires so he was near the bottom of the ladder.

Elimination's

Round one

Round two

Round three

semi finals

Final round

Saturday final qualifying (race two)


Top Sportsman

1 646P Pat McNally, St. Albert AB, '06 GTO 6.804 202.70 202.70
2 6432 Gary Miserva, Sherwood Park AB, '63 Corvette 6.836 197.58 197.58
3 6593 Dan Provost, Abbotsford BC, '68 Camaro 6.865 200.84 200.84
4 6502 Will Yakimetz, Vegreville AB, '69 Camaro 6.869 199.37 199.37
5 6921 Joe Mellof, Maple Ridge BC, '08 GXP 6.906 198.85 198.85
6 646 Don Sefton, Port Orchard WA, '12 GXP 6.938 201.25 201.25
7 6200 John Dejonge, Abbotsford BC, '67 Camaro 6.959 189.67 189.67
8 61 Shawn Herbst, Selah WA, '68 Firebird 6.994 196.93 196.93
9 5291 Tom Patterson, Lorette MB, '94 Camaro 7.000 202.47 202.47
10 777 Doug Bracey, Vallejo CA, '02 Cavalier 7.120 190.43 190.43
11 6600 Daryl Coe, Longview WA, '09 Mustang 7.249 187.65 187.65
12 6241 Casey Plaizier, Edmonton AB, '06 S-10 7.274 188.95 188.95
13 6264 Neil Gunnarson, Buckley WA, '06 Grand Am 7.286 188.83 188.83
14 6385 Dale Phillips, Chetwynd BC, '67 Mustang 7.345 185.56 185.56
15 6260 Jacob Skocylas, Surrey BC, '98 Dakota 7.367 152.12 152.12
16 606 Dean Charleson, Beaumont AB, '55 Chevy 7.475 183.48 183.48
17 63 Benji Martin, Yakima WA, '63 Corvette 7.605 181.37 181.37
18 690V Yeshua Wilcox, Lake Tapps WA, '17 Camaro 11.427 102.48 102.48
19 6455 Mike Lucas, Ft. St. John BC, '68 Camaro 11.804 90.05 90.05
20 605 Mike Ferderer, Buckley WA, '06 Grand AM 28.000 0.00 0.00


Friday Elimination's

Top Dragster

Round one

 

Round two

 

 

Round three

semi finals

Final round

 

Top Sportsman

Round one

 

Round two

Round three

semi finals

Final round


Friday Top Dragster final qualifying (race one)

Ryan Carlson in the first round of qualifying ran too quick, going 6.08. He slowed the car down and ran a 6.14, his first #1 qualifying effort. Two weeks ago he represented Division Six in Chicago at the Jeg's Allstar race.

Like Ryan above Quentin Chambers also went too fast in round one of qualifying. The new NHRA rules stipulate a 6.10 is the new standard in Top Dragster. QUentin was along side newly converted Super Class racer Mike Shannon. Mike won race two.

Trevor Ritchie and Dan Provost went side by side and both drivers were in the 6.50's

Mark Simmons has one of the nicest looking TD in Division Six. The Procharged big block ran 6.30's

1 63 Ryan Carlson, Maple Valley WA, '10 RCF 6.145 222.27 226.70
2 6775 Quentin Chambers, Bellingham WA, '07 Parker 6.263 226.24 226.24
3 617 Steve Thompson, West Richland WA, '15 TNT 6.263 222.49 222.49
4 529 Donna Patterson, Lorette MB, '01 Undercover 6.274 221.72 221.89
5 615 Curt Smith, Stony Plain AB, '17 TNT 6.322 220.37 220.37
6 656 Gerry Devenpeck, Gig Harbor WA, '18 TNT 6.331 169.90 185.10
7 696M Mark Simmons, Medicine Hat AB, '17 TNT 6.374 214.64 214.64
8 6500 Brad Spilak, Slave Lake AB, '19 T&T 6.521 202.70 202.70
9 6640 Trevor Ritchie, Sherwood Park AB, '16 TNT 6.541 209.69 209.69
10 6593 Dan Provost, Abbotsford BC, '18 TNT 6.579 204.40 205.47
11 6154 Kevin Chambers, Bellingham WA, '15 Spitzer 6.614 204.87 204.87
12 6031 Jeff Havens, Yakima WA, '08 Sarmento 6.675 199.33 199.33
13 637F Fred Hartum, Slave Lake AB, '10 Spitzer 6.735 202.15 202.15
14 6738 Clinton Geise, Renton WA, '14 Spitzer 6.763 198.76 198.76
15 6379 Don Knoblauch, Sumner WA, '07 Mullis 6.793 197.58 198.15
16 6164 Bernie Plourd, Quinvy WA, '00 Yancer 6.802 192.22 197.71
17 631 Brian Phillips, Prosser WA, '12 Spitzer 6.811 194.67 196.24
18 6245 Brian Carlquist, Zillah WA, '14 Race Tech 6.840 192.10 192.59
19 6374 Toni Prockish, Anchorage AK, '10 Davis 6.855 197.41 197.41
20 6426 Mike Shannon, Kelowna BC, '15 American 6.879 191.89 191.89
21 1 Paul Nero, Eugene OR, '14 Undercover 6.890 193.34 193.34
22 619 Kacee Bootsma-Morris, Olympia WA, '01 Mullis 7.032 191.73 191.73
23 6612 Shawn Lachambre, Pilot Butte SK, '10 S&W 7.088 186.83 186.87
24 6122 David Boucher, Spruce Grove AB, '96 Hadman 7.152 186.91 187.07
25 710F Craig Blaisdell, Anderson CA, '18 Miller 7.172 186.76 186.76
26 6908 Nick Axtman Jr., Silverdale WA, '07 Mullis 7.172 185.87 186.06
27 6301 Jenna Michaud, Edmonton AB, '12 TNT 7.224 185.07 185.07
28 6092 Ed Hauter, Lynnwood WA, '02 Spitzer 7.393 179.64 179.64

Curt Smith and Toni Prockish (all the way from Anchorage) were both in the top half with 6.3's and 6.8's respectively.

A weelstanding Clint Geise and Don Knoblauch were in the 6.70's.

Brian Phillips and Shawn Lachambre were 6.80's and 7.0's


Top Sportsman final qualifying race one

Rian Hayward led all cars in Top Sportsman qualifying with a strong 6.43. Unfortunately he wounded the big block, and could not make it into elimination's

Gary Miserva and Dan Provost were top half qualifiers with 6.80's apiece

Will Yakimetz ran 6.80's as well, and 2018 Div champion Shawn Herbst went 7.0's

Twin Pontiacs driven by Joe Mellof and Don Sefton were in the 6.90's

1 66 Rian Hayward, Marysville WA, '63 Corvette 6.433 215.20 215.20
2 646P Pat McNally, St. Albert AB, '06 GTO 6.797 202.47 202.97
3 6593 Dan Provost, Abbotsford BC, '68 Camaro 6.832 201.61 201.61
4 6432 Gary Miserva, Sherwood Park AB, '63 Corvette 6.853 197.84 197.84
5 6502 Will Yakimetz, Vegreville AB, '69 Camaro 6.856 199.11 199.11
6 6921 Joe Mellof, Maple Ridge BC, '08 GXP 6.925 199.55 199.60
7 646 Don Sefton, Port Orchard WA, '12 GXP 6.950 200.93 200.93
8 5291 Tom Patterson, Lorette MB, '94 Camaro 7.039 202.06 202.06
9 61 Shawn Herbst, Selah WA, '68 Firebird 7.040 195.48 195.60
10 777 Doug Bracey, Vallejo CA, '02 Cavalier 7.123 190.15 190.15
11 6241 Casey Plaizier, Edmonton AB, '06 S-10 7.275 188.99 188.99
12 6600 Daryl Coe, Longview WA, '09 Mustang 7.280 187.77 187.77
13 6264 Neil Gunnarson, Buckley WA, '06 Grand Am 7.295 187.89 189.59
14 6385 Dale Phillips, Chetwynd BC, '67 Mustang 7.349 185.41 185.49
15 6455 Mike Lucas, Ft. St. John BC, '68 Camaro 7.360 180.39 185.10
16 605 Mike Ferderer, Buckley WA, '06 Grand AM 7.405 182.29 182.70
17 606 Dean Charleson, Beaumont AB, '55 Chevy 7.450 184.65 185.07
18 690W Terry Wilcox, Sumner WA, '17 Camaro 7.564 186.60 186.60
19 63 Benji Martin, Yakima WA, '63 Corvette 7.602 181.23 181.26
20 6260 Jacob Skocylas, Surrey BC, '98 Dakota 10.598 82.48 82.48

 

Kelowna racer Jake Skocylas was in test mode at the divisional with an entriely new Outlaw 10.5 combination in his hemi blown Dakota combo. By the end of the weekend he was in the mid 4 second zone in the 1/8 mile.

Dean Charleson and Neil Gunnerson were in the low 7 second zone.


Dale Phillips went 7.30's and Benji Martins was in the 7.60's


 

Thursday qualifying

 

Top Dragster

Top Sportsman

 

 

 

 

 

 

 

 

Everything on this site is copyright © Speedzone Magazine 2001-2018. All rights reserved. Nothing can be reproduced in any way without written consent of the publisher and/or the individual copyright holders of images and/or text.